Skip Navigation
 

Plakat filmowy

Portfolio » Film

The Children of Leningradsky (Dzieci z Leningradskiego) - 2004

Film dokumentalny, 34 min., Polska, Rosja, USA

Oficjalna Strona Internetowa Filmu

Film w formacie mp4
Aby móc oglądać Filmy musisz mieć zainstalowanego QuickTime'a darmową wersję możesz ściągnąć z internetu klikając w poniższą ikonę

Trailer HBO

"Mieszkam na dworcu Leningradzkim" - takimi słowami rozbrzmiewa pierwszy kadr filmu Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego. I nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że wypowiada je dwunastoletnia Kristina.

Niskobudżetowa produkcja dokumentalna, nakręcona amatorską kamerą wprowadza widza w okrutny i samotny świat moskiewskich dzieci. Tysiące z nich każdego dnia walczy o przetrwanie, marząc o nierealnym, lepszym, uczciwszym życiu. W obrazie Hanny Polak nie ma współczucia. Jest za to gorzki lament nad młodym, nieustannie niszczonym życiem.

Bohaterami filmu są bezdomne dzieci z dworca leningradzkiego w Moskwie. Samotne, wykorzystywane seksualnie, uzależnione od narkotyków i alkoholu, nie mają szans na normalne życie, bowiem w świadomości wielu milionów mieszkańców rosyjskiej metropolii po prostu nie istnieją. Są same i uważają, że nie mają po co żyć...

Hanna Polak, która jest pomysłodawcą, reżyserem, operatorem i kierownikiem produkcji tego filmu, pierwsze zetknięcie z moskiewskimi dziećmi opisuje jako szok i olbrzymie poruszenie. Autorka zdecydowała się opowiedzieć o tym świecie by, jak sama podkreśla, poruszyć międzynarodową opinię społeczną i znaleźć odpowiednie fundusze na pomoc najmłodszym. - Podczas kręcenia materiału dzieci wiedziały, że chcemy im pomoc, dlatego zdecydowały się nam zaufać. Polubiliśmy je, a one polubiły nas. Tak powstał film, który w moim odczuciu jest niezwykle uczciwy, prawdziwy i poruszający - podkreśla reżyser.

W 1997 roku Hanna Polak założyła fundację Aktywnej Pomocy Dzieciom. Oddziały fundacji mają swą siedzibę w Rosji, Polsce, Norwegii, Szwecji oraz Anglii. Wszystkie zajmują się organizowanie pomocy bezdomnym dzieciom.

"Dzieci z Leningradzkiego" zostały nominowane do tegorocznej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny".

reżyseria: Hanna Polak, Andrzej Celiński
produkcja: Hanna Polak, Andrzej Celiński
koordynator produkcji: Sara Bernstein
montaż: Ewa Romanowska-Róźewicz
nadzór edytorski: Geof Bartz
zdjęcia: Hanna Polak, Andrzej Celiński, Hans Jürgen Burkard
montaż on-line: Marek Kempista, Piotr Rejmer
post-produkcja: Piotr Rejmer, Signa Art Studio
montaż dźwięku: Michał Dominowski
współpraca produkcyjna: Ewa Laksa: Monika Jankowiak
tłumaczenie: Julian Head, Hanna Polak, Maria Salivonenko
współpraca realizacyjna: Artiom Anisimov, Wiktor Bater, Roman Bazhan, Jarek Boberek, Ryszarda Celińska, Mariusz Czarski, Zoe Hilden, Marek Jezienicki & AccessGram TV, Gabriela Komarznicka, Marek Klimaszewski, Andriey Klimowskih, Krzysztof Kopczyński, Ilona Kucińska-Boberek, Joseph Lovett, Mariusz Margas, Albert Maysles & Maysles Films, Darek Migalski, Georges Nachitchevansky, Serge Ossorguine - Serge Audio, Piotr Polak, R.C.W.S. (Russian Children Welfare Society), Maja Stryjecka-Rejmer, Jan Rofekamp, Denis Shabayev, Krystyna Tarska, Gillian Walker, Ken Widernhorn, Andrey Vierendieyev, Maria Vorobieva, Barbara Żukowska, Active Child Aid
muzyka:
Paris Music, Jeanne Bichevskaya 'I had a dream'
Bulat Okudzhava 'The song of a homeless boy'
SBA Production Inc.
SBA Music Publishing Ltd.
 
 
« powrót|drukuj